Kafa Bi’ Odwiedzamy wiele krajów na całym świecie. Chcieliśmy stworzyć listę filmów, które zainspirowały nas do wyboru tych krajów, kraj po kraju. Zebraliśmy dla Was filmy, które nam się podobały, z krajów znajdujących się na naszej trasie.
EUROPA
Emilija – Litwa (2017 – imdb 8.6)
Wiosną 1972 roku młodzież litewska i Emilia przejęli ulice Kowna, by walczyć o wolność i człowieczeństwo Litwy. Wychodząc na ulice Kowna, Emilija musi walczyć nie tylko o swój los, ale także o los swoich przyjaciół.
Kroniki Melanie (Melanijas hronika) – Łotwa (2016 – imdb 8.0)
Wczesnym rankiem 14 czerwca 1941 roku, na rozkaz Stalina, ponad 40 tysięcy osób na Łotwie, w Estonii i na Litwie zostało aresztowanych, załadowanych na wozy ciągnione przez woły i deportowanych na Syberię. Wśród nich są dziennikarka Melanie i jej 8-letni syn Andrejs. W tym miejscu wygnania, gdzie nie ma mężów ani ojców, kobiety są zmuszane do pracy jak niewolnice. Melanie przy życiu trzymają setki listów miłosnych, które otrzymuje od syna i męża.
Klass – Estonia (2007 – imdb 8.0)
Joosep spędza całe dnie w szkole, gdzie jego koledzy źle go traktują, obrażają i atakują fizycznie. Nie mogąc pozostać obojętnym na taki rozwój wydarzeń, Kaspar staje po stronie Joosepa, a ich życie stanie się nie do zniesienia. Film był również estońskim kandydatem do Oscara w 2008 roku.
Steam of Life (Miesten Vuoro) – Finlandia (2010 – imdb 8.0)
Podobnie jak słysząc o Finlandii, na myśl przychodzi sauna, tak ten film jest bez wątpienia jednym z tych, który najlepiej potrafi przybliżyć obcokrajowcom kulturę saunowania. W tym filmie ludzie relaksujący się w saunie z piwem w rękach otwierają swoje serca na świat zewnętrzny. Polecamy obejrzeć.
Powrót (Vozvrashchenie) – Rosja (2003 – imdb 8.0)
Opowiada historię krótkiej podróży dwóch braci z ojcem, który pojawia się niespodziewanie po dziesięciu latach. Dwaj bracia, Ivan (Ivan Dobronravov) i Andrey (Vladimir Garin), mieszkają z matką i babcią. Kiedy pewnego dnia wracają do domu, dowiadują się, że ich ojciec, którego nigdy wcześniej nie widzieli – a raczej, którego nie pamiętają – jest w tym momencie w domu. Bracia, którzy wybiorą się na dwudniowe wakacje z ojcem, będą musieli zarówno uporządkować sobie w głowie rolę ojca, jak i zakosztować dojrzałości, pozbywając się przy okazji niewinności.
AZJA
Mężczyźni z niebieskimi kropkami – Mongolia (2012 – imdb 8.2)
Uroczy film o narodzinach jako Mongoł, o zagubieniu wśród kultur i tradycji oraz o tożsamości Mongołów. Film opowiada historię młodego mężczyzny, który boi się nawet wyjść poza swoją wioskę, dlatego udaje się do zupełnie obcego kraju i tam przeżywa dzięki radom swojego dziadka.
Oldboy (Oldeuboi) – Korea Południowa (2005 – imdb 8.4)
Pewnego dnia mężczyzna o imieniu Oh Dae-Soo zostaje porwany i uwięziony w obskurnej celi na 15 lat. Nie podano żadnego wyjaśnienia. Pewnego dnia zostaje wypuszczony na wolność. Dostaje pieniądze, telefon komórkowy i drogie ubrania. Ten mężczyzna postanawia zrozumieć, jak i dlaczego przytrafiła mu się ta sytuacja, i dokonać na niej odpowiedniej zemsty. Choć fabuła filmu może przypominać film o zemście kochanków, jest wręcz przeciwnie — jest to jeden z najbardziej niezwykłych filmów, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Koniecznie obejrzyj!
Siedmiu samurajów (Shichinin no samura) – Japonia (1954 – imdb 8.7)
Arcydzieło japońskiego kina. Koniecznie obejrzyj ten wspaniały film, który jest najchętniej kopiowanym filmem wszech czasów i wywarł znaczący wpływ na dzisiejszy świat kina. W XVI-wiecznej Japonii mieszkańcy biednej wioski, której uprawy są regularnie atakowane i rabowane przez uzbrojonych bandytów, szukają pomocy u bezpańskiego samuraja. On, wraz z sześcioma innymi samurajami, którzy również nie mają pana, pomaga biednym mieszkańcom wioski, którzy są zbyt bezbronni, by bronić się sami, nie oczekując niczego w zamian, i wspólnie walczą z bandytami.
Historia Tajpej (Qingmei Zhuma) – Tajwan (1985 – imdb 7.7)
Spokojny, intymny, wizualnie efektowny, elegancko nakręcony film, który skupia się na zniszczonych marzeniach młodej pary z wyższej klasy średniej w dzisiejszym Tajpej. Lung, były zawodowy baseballista, a obecnie właściciel tradycyjnej firmy tekstylnej, nigdy nie może pozbyć się tęsknoty za swoją chwalebną przeszłością. Pewnego dnia spotyka swojego byłego kolegę z drużyny, który jest teraz taksówkarzem i ledwo wiąże koniec z końcem. Rozmawiają o przeszłości i czują głębokie poczucie straty. Lung mieszka ze swoją dawną miłością z dzieciństwa Chin, która wychowała się w tradycyjnej rodzinie, a obecnie jest bizneswoman pochodzącą z Zachodu. Kiedy Chin znajduje dla nich nowe mieszkanie, wszystko zaczyna się walić. Kiedy jego firma zostaje sprzedana, Chin traci dobrze płatną pracę; Jego ojciec potrzebuje pieniędzy, siostra musi dokonać aborcji, a mężczyzna podejrzewa, że Lung spotyka się ze swoim byłym kochankiem Gwanem. Lung, który nie chce się ożenić, traci wszystko, co zarobił na hazardzie.
Laskar Pelangi – Indonezja (2003 – imdb 7.8)
„Zaadaptowany z bestsellerowej powieści Andrei Hiraty o tym samym tytule, indonezyjski film Rainbow Warriors opowiada historię braterstwa, uczciwości i pokonywania wszystkich przeszkód przez dzieci o tym imieniu.
Film Riri Rizy przenosi na duży ekran walkę z ubóstwem i rozkwitające nadzieje dwóch inspirujących nauczycieli i dziesięciu uczniów mieszkających w wiosce Gantong na wyspie Belitung u wschodniego wybrzeża Sumatry.
Rainbow Warriors to historia garstki odważnych dzieci, które pomimo braku wystarczającej ilości jedzenia, schronienia i ubrań, budują nowe życie z przyjaźnią, wiarą, nadzieją i solidarnością”.
Pola śmierci – Kambodża (1984- imdb 7.9)
Sydney, fotoreporter, przebywa na misji w Kambodży. Musi napisać o wojnie domowej, która tam trwa. Towarzyszy mu jego przyjaciel i tłumacz Dith, który jest również regionalnym korespondentem New York Timesa. Po klęsce Wietnamu Kambodżanie zostali wydaleni z regionu. Choć Dith odsyła swoją rodzinę, nie porzuca przyjaciela i pozostaje przy nim. Razem będą pisać nowiny. Wkrótce Dith zostaje schwytany przez partyzantów, którzy zalewają kraj krwią. Jedynym sposobem, by uciec z ich rąk, jest znoszenie wszelkiego rodzaju tortur i nigdy nie tracenie drogi do wolności.
Pee Mak (Pee Mak Phrakanong) – Tajlandia (2013 – imdb 7.4)
Mężczyzna o imieniu Mak opuścił dom swojej ciężarnej żony Nak, aby móc przyłączyć się do wojny w Królestwie Rattanokosin. Podczas gdy ona nawiązuje bliską przyjaźń z czterema osobami, które również były żołnierzami na wojnie, jej mąż Nik stara się sam mieć ich dziecko. Po wojnie Mak zaprasza przyjaciół do swojego domu, aby przedstawić im swoją żonę, Nak. Tymczasem po wiosce, w której mieszkają, krążą plotki, że jego żona Nak żyje. Mieszkańcy wioski próbują powiedzieć Makowi, że jego żona zmarła dawno temu, a wydarzenia zaczynają się rozwijać.
Rakieta – Laos (2013 – imdb 7.3)
Dziecko, o którym uważa się, że przynosi pecha wszystkim wokół, sprawia, że jego rodzina i dwójka przyjaciół przeprowadzają się do Laosu i zaczynają mieszkać w nowym domu. Podróż, która obfituje w problemy i kłopoty, kończy się w smutnej krainie ogarniętej wojną. Próbując udowodnić, że nie przynosi pecha, chłopiec postanawia wziąć udział w Festiwalu Rakietowym, najbardziej ekscytujących i niebezpiecznych zawodach roku, i zbudować gigantyczną rakietę.
Film, którego scenariusz napisała i który wyreżyserowała Kim Mordaunt, zdobył nagrodę za „Najlepszy debiut” na Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Podróż – Malezja (2014 – imdb 7.5)
Po studiach w Anglii Bee po wielu latach wraca do ojca, który mieszka w górskiej wiosce w Malezji. Dla starszego ojca jest to niespodzianka, gdy przywozi ze sobą swoją angielską narzeczoną, Benji, i chce, aby jego ślub odbył się zgodnie z chińskimi tradycjami. Benji, nie rozumiejąc swoich języków, postanawia zaprosić 11 starych przyjaciół swojego teścia ze szkoły i razem podróżują motocyklami po różnych częściach Malezji.
Ilo Ilo – Singapur (2013 – imdb 7.3)
Akcja filmu rozgrywa się w Singapurze pod koniec lat 90. XX wieku i przedstawia na dużym ekranie relację między służącą Teresą i młodym Jiale. Podobnie jak wiele innych filipińskich kobiet, Teresa opuściła swój dom i kraj, aby przyjechać do Singapuru w celu zarabiania pieniędzy i życia w lepszych warunkach. Jednak gdy zaczyna współpracę z rodziną Lim, ich i tak już napięte stosunki stają się jeszcze bardziej napięte. Młody i problematyczny syn rodziny, Jiale, nawiązuje inną relację z Teresą. Teresa z kolei stawała się coraz bardziej zamknięta w sobie.
Scenarzystą i reżyserem filmu, którego socjologicznym i historycznym tłem są skutki azjatyckiego kryzysu finansowego z 1997 r. w regionie, jest Anthony Chen.
Birdshot – Filipiny (2013 – imdb 7.5)
Birdshot” to mistyczny thriller opowiadający historię młodej filipińskiej dziewczyny, która wyrusza na eksplorację lasu na Filipinach. Podczas pobytu w lesie dziewczyna przypadkowo strzela do zagrożonego ptaka, a lokalne władze zaczynają badać incydent. Jednak w miarę postępu śledztwa stają w obliczu bardzo przerażającej prawdy.